بی نام
Contact me
My Profile
Blog Author(s) بی نام
Previous Months Home Archive امرداد ٩٦ تیر ٩٦ شهریور ٩٤ اردیبهشت ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ اردیبهشت ٩۳ فروردین ٩۳ اسفند ٩٢ بهمن ٩٢ دی ٩٢ آذر ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ تیر ٩٢ دی ٩۱ آبان ٩۱ مهر ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ فروردین ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ دی ٩٠ آذر ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ خرداد ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ آبان ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ امرداد ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اردیبهشت ۸٩ فروردین ۸٩ اسفند ۸۸ دی ۸۸ آذر ۸۸ آبان ۸۸ مهر ۸۸ امرداد ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ اردیبهشت ۸۸ فروردین ۸۸ اسفند ۸٧ بهمن ۸٧ دی ۸٧ آذر ۸٧ آبان ۸٧ مهر ۸٧ شهریور ۸٧ امرداد ۸٧ تیر ۸٧ خرداد ۸٧ اردیبهشت ۸٧ فروردین ۸٧ اسفند ۸٦ بهمن ۸٦ دی ۸٦ آذر ۸٦ آبان ۸٦ شهریور ۸٦ خرداد ۸٦ اردیبهشت ۸٦ فروردین ۸٦ اسفند ۸٥ بهمن ۸٥ More ...
      سیاوش قاسمی ()
ساختارشکنی حضور بازیگران طنز در سیما by: بی نام
/یادداشت/
ساختارشکنی حضور بازیگران طنز در سیما

خبرگزاری فارس: سریال‌های طنز اخیر سیما ثابت کردند اجباری نیست برای ساخت یک مجموعه طنز از بازیگرانی استفاده شود که ببینده آن‌ها را بارها و بارها از صفحه تلویزیون با بازی‌های یکنواخت دیده است.

سریال‌های «سه‌، پنج، دو» و «ساختمان پزشگان» ثابت کردند برای ساخت یک مجموعه طنز اجباری نیست که از بازیگران کلیشه‌ای استفاده شود که ببینده آن‌ها را بارها و بارها از صفحه تلویزیون با بازی‌های یکنواخت دیده است.
کارگردانان این دو مجموعه با شناخت از این قضیه دست به ریسک بزرگی زده و از بازیگرانی استفاده کردند که یا تا به حال کار طنز انجام نداده بودند و یا اینکه برای اولین بار بود که در یک مجموعه روتین کار می‌کردند.
حضور بازیگران کلیشه‌ای در دوره‌ای خاص در سریال‌های طنز جواب می‌داد اما این بازیگران امروز در جذب مخاطب تاثیرگذار نیستند و من فکر می‌کنم که کارگردانان این دو مجموعه دنبال این نبودند که مخاطب به خاطر فلان بازیگر پای مجموعه بنشیند.
به هر حال این اتفاق خوبی است که در تلویزیون در حال شکل‌گیری است. در دوره‌های قبل هر کارگردانی یک تیم ثابت برای خود داشت و همیشه از همان تیم استفاده می‌کرد. تماشاگر تلویزیون بارها یک کارگردان را با همان بازیگران ثابت خود می‌دید و فقط اسم سریال فرق می‌کرد ولی جنس بازی‌ها و بازیگران تغییر نکرده بودند که این امر باعث می‌شود بیننده از تماشای آن سریال زده شود.
مقصر تنها بازیگر نیست؛ متاسفانه کارگردان‌های ما نیز در این موضوع دخیل بودند و هستند. وقتی یک بازیگری در یک سریال گل می‌کند، از او می‌خواهند که آن نقش را دوباره تکرار کند که متاسفانه باعث به وجود آمدن کلیشه‌ها می‌شوند.
با توجه به اینکه بیننده‌های تلویزیونی ما چیز جدیدی نمی‌بینند، باید در این باره سخت‌گیری شود.
سریال طنز مانند یک سریال جدی نیست که پنج نفر وارد این عرصه شوند و کار شکل بگیرد؛ این عرصه به سابقه احتیاج دارد و ما افراد باسابقه زیادی داریم که در این زمینه تحصیلات نیز دارند ولی متاسفانه از آن‌ها استفاده نمی‌شود و آن‌ها بیکار هستند. در واقع عدالت تقسیم کار در تلویزیون وجود نداشت.
با وارد شدن افراد جدید در طنز مخالف نباشیم. در سریال «سه، پنج، دو» نقش حشمت‌خان را فرهاد آئیش بازی می‌کند. بازیگری که سبک و سیاق خود را در بازیگری دارد اما در این سریال همه سبک و سیاق‌های گذشته خود را شکسته و به همین دلیل توانسته از حشمت‌خان شخصیتی دوست‌داشتنی به مخاطب ارائه کند. حشمت‌خان در اصل یک نوع آسیب برای جامعه است. مردی تازه به دوران‌رسیده که دیکتاتور‌ مسلک هم هست و کسی نباید روی حرف او حرف بزند. او از روش‌های سنتی مدیریتی استفاده می‌کند و به روش خود هم ایمان دارد. او می‌داند اکنون پولدار است، به همین دلیل هر تصمیمی که بگیرد، می‌تواند اجرایی کند.
آئیش، حشمت‌خان را باورپذیر بازی می‌کند و به همین دلیل هم توانسته از او شخصیتی دوست‌داشتنی بسازد. آئیش ویژگی‌هایی را به نقش حشمت‌خان داده که برای بیننده جذاب و برای اولین بار است.
«بهنام تشکر» که در سریال «ساختمان پزشکان» نقش «نیما افشار» کارشناس روانشناسی را ایفا می‌کند، به درستی انتخاب شده؛ در حالی که این اولین حضور او در یک کار طنز تلویزیونی است.
امیدوارم تهیه‌کنندگان و کارگردانان عزیز کشورمان به چهره‌های جوان و با استعداد بیش از این بها دهند و این مسیر نه تنها در سیما بلکه در سینما نیز ادامه پیدا کند...

--------------------------------------------
نویسنده: سیاوش قاسمی
بازیگر سریال تلویزیونی «سه، پنج، دو»

 

  Comments ()
Recent Posts مجری ویتامین خ ویتامین خ ویتامین خ عکس مجری ویتامین خ سیاوش قاسمی مهران مدیری اسطوره عکس سیاوش قاسمی دیدار خیرخواهانه ی تیم فوتبال هنرمندان و تیم پیشکسوتان پرسپولیس سیاوش قاسمی در ملایر سیاوش قاسمی ستاره بیست گرفت
My Tags  
My Friends پدر دوربین مخفی ایران استاد امیرحسین قهرائی عباس رافعی ( کارگردان - نویسنده و تهیه کننده سینما) شکلات تلخ جدیدترین عکسها و خبرها از مهران مدیری مجله سینمایی هفت ساغر تب باران وبلاک آرمیتا مرادی (بازیگر) گل آقای جوان همدان سهند جاهدی (شیطون - جذاب - بانمک) فاطیما بهارمست روستای زیبای سرشک عکس بازیگران نوجوان مصاحبه با هنرمندان اصغر نعیمی