حضور «صداست که می‌ماند» در بخش جنبی جشنواره فیلم فجر

سعید چاری در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد
حضور «صداست که می‌ماند» در بخش جنبی جشنواره فیلم فجر

خبرگزاری فارس: کارگردان فیلم سینمایی «صداست که می‌ماند» گفت: به خاطر سریع رساندن کار به جشنواره مجبور شدیم تا کمی از کیفیت کار بزنیم که این موضوع مورد پسندم نبود و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا فیلم را در بخش جنبی جشنواره شرکت دهیم‌.

خبرگزاری فارس: حضور «صداست که می‌ماند» در بخش جنبی جشنواره فیلم فجر

«سعید چاری» کارگردان فیلم سینمایی «صداست که می‌ماند» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس گفت: با اینکه گروه تلاش خودش را برای رساندن فیلم سینمایی «صداست که می‌ماند» به جشنواره فجر امسال کرد اما متاسفانه این فیلم به بخش مسابقه جشنواره نرسید‌. دلیل نرسیدن این فیلم در واقع بیشتر عدم هماهنگی و زمان‌بندی جشنواره بود، چرا‌که ابتدا اعلام شده بود فیلم‌ها حتما می‌بایست تا 5 دی‌ماه تحویل دبیرخانه جشنواره شود و با تلاش زیاد حدود 20 دقیقه این فیلم آماده و تحویل جشنواره شد و سپس اعلام شد که تا 20 دی فرصت است تا نسخه نهایی جهت بازبینی تحویل گردد‌.

وی افزود: از آنجا که این کار برای اولین بار در سینمای ایران اتفاق می‌افتد و یک کار تلفیقی رئال - انیمیشن بود که علاوه بر فیلمبرداری حدود 50 درصد انیمیشن هم داشت، به همین دلیل مجبور بودیم تا بخش‌هایی از کار را دوبله کنیم یعنی ما علاوه بر تدوین و صداگذاری و موسیقی دو مرحله دیگر که تلفیق انیمیشن و دوبله فیلم بود را داشتم.

چاری ادامه داد: ما طبق زمان‌بندی اعلام شده از طرف جشنواره برنامه‌ریزی کردیم تا کار را به جشنواره برسانیم اما متاسفانه به یک‌باره تاریخ اعلام شده تغییر کرد و شب جمعه از طریق برنامه هفت مطلع شدیم که زمان تحویل به پایان رسیده است و فورا شنبه حدود 50 دقیقه از کار را برای بازبینی ارائه کردیم که دیگر از ما تحویل نگرفتند و تلاش ‌و نامه‌نگاری ما متاسفانه ثمر نداد و این فیلم از بخش مسابقه جشنواره خارج شد‌.

سعید چاری ادامه داد: به خاطر سریع رساندن کار به جشنواره مجبور شدیم تا کمی از کیفیت کار بزنیم که این موضوع مورد پسندم نبوده و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این کار را با آرامش به پایان برسانیم و در بخش جنبی جشنواره شرکت دهیم و به زودی فیلم را به اکران عمومی برسانیم‌.

وی ادامه داد: فیلم «صداست که می‌ماند» با اینکه یک کار کمدی و طنز است اما دارای پیام‌های بسیار ارزشمندی است و در این فیلم شوخی‌های بامزه‌ای با برخی استودیوهای زیرزمینی – دلال‌های فوتبال – و بعضی از تهیه‌کنندگان سینما شده است‌. موضوع اصلی این فیلم در خصوص هنرمندان واقعی است و فیلم این پیام را می‌رساند که هنرمند واقعی هرگز نمی‌میرد و حتی اگر جسمش هم بمیرد، اثرش، صدایش و هنرش تا ابد باقی می‌ماند‌.


چاری گفت: انتظار داشتم که جشنواره از ما جوان‌ها بیشتر حمایت می‌کرد، چرا‌که فیلم «صداست که می‌ماند» اولین تجربه فیلم سینمایی من بود و من می‌توانستم برای اینکه فیلمم به جشنواره فجر برسد، به جای این کار تلفیقی و رئال انیمیشن که هیچ مشابهی در سینمای ایران ندارد، یک فیلم معمولی‌تر بسازم و سریع هم تدوین کنم و قطعا هم به جشنواره برسانم اما هدفمان این بود تا فکر و ایده‌ای نو به سینما وارد کنیم. هرچند شاید هنوز هم این ایده و فکر خام باشد اما به هر حال این ریسک و خطر را پذیرفتیم و بدون هیچ حمایت دولتی با کمک بخش خصوصی این فیلم پر‌هزینه را ساختیم‌.

وی اظهار داشت: ما برای ساخت این فیلم که دقیقا نیمی از آن انیمیشن بوده، حتی یک ریال هم از امکانات دولتی که برخی از فیلم‌ها از آن بهره می‌برند، استفاده نکردیم و حتی از فارابی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم وام نگرفتیم و تمام بودجه فیلم را از طریق بخش خصوصی و سرمایه‌گذار شخصی تامین کردیم و انتظار داریم تا حداقل در اینگونه موارد و در جشنواره‌های وطنی بیشتر مورد حمایت قرار بگیریم‌.

این کارگردان ادامه داد: به هر حال از آنجا که شرایط فیلم ما با دیگر فیلم‌ها کمی متفاوت بود، انتظار این را داشتیم که حداقل فیلم ما را تحویل می‌گرفتند یا برای دلخوشی ما بازبینی می‌کردند و اگر خوش‌شان نمی‌آمد بعد رد می‌کردند تا این‌گونه خستگی کار بر تن اعضای گروه نمی‌ماند. 

سعید چاری در ادامه گفت: موضوع اصلی کار «صداست که می‌ماند» در‌باره تورج نصر است ‌که یکی از دوبلورهای به‌نام کشورمان است و در واقع ما این فیلم را ساختیم تا به نوعی تجلیل و قدردانی از مردی کرده باشیم که به جای شیپورچی و کلی کاراکتر کارتونی حرف زده که ما در دوران کودکی خاطرات زیادی از آن شخصیت‌ها داشتیم و در واقع همیشه هم شاهد بودیم که درحاشیه جشنواره‌ها از بعضی از هنرمندان ارزشی کشور تقدیر و تجلیل می‌شود و فیلم ما هم به نوعی تجلیل از دوبلورهایی بود که سال‌های سال برای این کشور زحمت کشیده‌اند و بخش خصوصی با هزینه شخصی این فیلم را برای تجلیل از او ساخت. به هر حال ما کار را برای اکران آماده می‌کنیم و امیدواریم که حاصل کار این‌قدر خوب باشد که ‌در شأن و مقام آقای تورج نصر باشد و مورد اقبال عمومی هم قرار بگیرد‌.

به گزارش فارس، رضا رویگری، میرطاهر مظلومی، تورج نصر، امیر زریوند، مختار سائقی، مجید شهریاری، فریده دریامج، عباس محبوب، آرش میراحمدی، سیاوش قاسمی، اردشیر کاظمی، محمد آزادی، اسدا... یکتا، امید علی مردانی، سیدجلال طباطبایی، سیدرضا موسوی و با حضور جلال پیشوائیان و با معرفی فرشید شفیعی و ثنا صادقی به همراه هنرمند خردسال آوا رویگری بازیگران اصلی این فیلم هستند.

سایر عوامل اصلی فیلم عبارتند از: مجری طرح و سرمایه گذار: محمد آزادی مهربانی، مدیر فیلمبرداری: امید رخ افروز، صدابردار: احمد کلانتری، طراح گریم: جنان صدفی، مدیر تولید: مجتبی عربی، طراح صحنه و لباس: فرحناز نادری، تدوین: سعید چاری، برنامه ریز و جانشین تولید: سیدکاظم شیوایی، دستیاران کارگردان: سیدرضا موسوی، مهدی قنبری، منشی صحنه: مونا علامه امیری، عکاس: شعیب مشکات، دستیاران فیلمبرداری :‌مهدی قوامی ،مجتبی صالح زاده، احمد صادقیان، آروین ربانی، فیلمبردار پشت صحنه: امین سروری، اجرای گریم: شهراد زندیه، دستیاران صحنه و لباس: رضا حاجی زادگان، پائیزه اسحق‌پور، تدارکات: احسان لواسانی، حسین رودکی

/ 0 نظر / 10 بازدید