نامه سرگشاده یک سینماگر به رئیس مجلس؛

 

نامه سرگشاده یک سینماگر به رئیس مجلس؛
مقابل اقدامات دولتی ها که کمر به نابودی سینمای کشور بسته اند، بایستید
جـــرس: یک فعال هنری و سینماگر اصلاح طلب، طی نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن اعتراض به تداوم پافشاری دولت در تعطیلی «خانه سینما»، از این مقام ارشد پارلمان خواست تا "اقدام عاجلی جهت برخورد با قانون گریزی ها و اقدامات فراقانونی مجموعه وزارت ارشاد که کمر به نابودی خانه سینما و در نهایت سینمای ملی کشور بسته اند"، صورت دهد.


صالح دلدم، در نامه خود به علی لاریجانی، با برشمردن بخشی از سیاست ها و تصمیمات دولتی ها در حوزه هنر و فرهنگ کشور، خاطرنشان کرده است: در شرایط امروز، سینمای کشور متاسفانه به واسطه سوء مدیریت مدیران سینمایی کشور، شرایط اسفناکی را می گذراند و شاهد رکود اقتصادی سالن های سینما، توقیف فیلم های سینمایی و ویدئویی و نابودی سرمایه تهیه کنندگان و سینماداران، بیکاری سینماگران به واسطه رکود در تولید و استفاده از رانت های مختلف توسط عده قلیلی از نورچشمی های وزارت ارشاد هستیم، که متاسفانه مسئولین ارشاد و در راس آن وزیر و معاونت سینمایی وی (جواد شمقدری)، به جای حل مشکلات عدیده سینمای کشور که ناشی از مدیریت غلط همین عزیزان می باشد، تمام توان و امکانات بیت المال را در جهت پیشبرد اقدامات فراقانونی خود در جهت نابودی خانه سینما بکار گرفته اند."


گفتنی است صالح دلدم، از مشاوران مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٨ بود، که بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات توسط مامورین امنیتی بازداشت و مدت هفت ماه را در بازداشت انفرادی گذراند .


وی پس از آزادی از زندان طی نامه های سرگشاده ای به مسئولین دولتی به انتقاد از سیاست های فرهنگی دولت به خصوص در عرصه سینما پرداخت.


از جمله فیلم های صالح دلدم می توان به «مرثیه ای برای لاله زار»، «بازگشت»، «امضا» ، «بی دل» و «کباب غاز» اشاره کرد.

 

متن کامل نامه این سینماگر به رئیس مجلس نهم، که نسخه ای از آن در اختیار جرس قرار گرفته، به شرح زیر است:


بسمه تعالی

جناب آقای دکتر علی لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام
احتراما بدینوسیله به استحضار می رساند پیرو انحلال غیرقانونی خانه سینما توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ممانعت از فعالیت های این نهاد صنفی و نقض این اقدامات غیرقانونی توسط دیوان عدالت اداری و بازگشایی مجدد خانه سینمای ایران جهت خدمت به سینمای کشور در راستای ارزش های انقلاب و نظام ، متاسفانه شاهد هستیم که بار دیگر مسئولان وزارت ارشاد در جهت ایجاد تک صدایی در عرصه سینمای کشور بر اقدامات فراقانونی خود علیه مجموعه خانه سینما پافشاری می نمایند و هرروز به بهانه ای به ایجاد فضای تخریب و مزاحمت در برابر فعالیت قانونی خانه سینما می پردازند . در شرایط امروز سینمای کشور که متاسفانه به واسطه سوء مدیریت مدیران سینمایی کشور شرایط اسفناکی را می گذراند و شاهد رکود اقتصادی سالن های سینما ، توقیف فیلم های سینمایی و ویدئویی و نابودی سرمایه تهیه کنندگان و سینماداران در سال حمایت از کار و سرمایه ایرانی که از سوی مقام معظم رهبری جهت شکوفایی در عرصه های مختلف اقتصادی کشور نام گذاری شده است و بیکاری سینماگران به واسطه رکود در تولید و استفاده از رانت های مختلف توسط عده قلیلی از نورچشمی های وزارت ارشاد هستیم ، متاسفانه مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در راس آن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت سینمایی ایشان جواد شمقدری به جای حل مشکلات عدیده سینمای کشور که ناشی از مدیریت غلط این عزیزان می باشد تمام توان و امکانات بیت المال را در جهت پیشبرد اقدامات فراقانونی خود در جهت نابودی خانه سینما بکار گرفته اند این در حالی است که در چندماهه گذشته که شاهد انحلال غیرقانونی خانه سینما از سوی وزارت ارشاد بودیم. اتفاقات ناگواری در عرصه سینمای کشور ناشی از مدیریت انحرافی و محفلی دوستان وزارت ارشاد بودیم که از آن جمله می توان به حوادث تاسف برانگیز اکران نوروزی امسال ، قاچاق فیلم های ایرانی همزمان با بی تفاوتی و انفعال ستاد صیانت از آثار معاونت سینمایی و موارد متعدد دیگری از این دست بودیم . لذا از جنابعالی به عنوان ریاست اصلی ترین نهاد نظارتی و قانون گذاری نظام مقدس جمهوری اسلامی و پیرو منویات مقام رهبری درخواست می گردد اقدام عاجلی جهت برخورد با قانون گریزی ها و اقدامات فراقانونی مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که کمر به نابودی خانه سینما و در نهایت سینمای ملی کشور بسته اند مبذول فرمایید تا بار دیگر شاهد بازگشت آرامش به سینمای ملی کشور که مولود انقلاب شکوهمند اسلامی می باشد و سپردن امور به مدیران لایق و دلسوزان سینمای کشور باشیم .


و من ا... توفیق

صالح دلدم
تهیه کننده و کارگردان

رونوشت :
خبرگزاری ها و روزنامه های رسمی کشور

/ 1 نظر / 9 بازدید
ایمان آرزه

سلام و درود ... از وبلاگِ زیباتون کوتاه دیدن کردم. با سلیقه اید، خسته نباشید. البته حتما بهتر از این هم میشید. اگر وقت داشتید خوشحال می شم به دست نوشته های بنده سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید. سپاس ...